Kontakta oss

Mellansels folkhögskola

Mellansels Folkhögskola

Besöksadress

Tingshusgatan 8
895 40  MELLANSEL

Telefon

0661-65 44 00 vx

Mejladress

info@mfhs.se

Fakturaadress

Fakturor tas emot via mejl till:
ekonomi@mfhs.se

Bankgiro

5346-4822

Organisationsnr

889600-1511

Kommunikationer

Med bil

Ca 7 kilometer söder om Örnsköldsvik korsar väg 348, mot Bredbyn, E4:an. Där ska du svänga av längs väg 348. Efter ca 24 kilometer når du en avtagsväg till höger skyltat mot Mellansel. Följ den vägen ca 3 kilometer in till Mellansel. Vid järnvägsstationen svänger du till höger. Följ sedan skyltningen till Folkhögskolan.

Med buss och tåg

Örnsköldsviks resecentrum ligger ca 3,5 mil från Mellansel.

Med flyg

Örnsköldsviks flygplats ligger ca 5 mil från Mellansel.

Skolledning & Enhetschefer

Thomas-W-212x212

Thomas Wahlbom

Rektor, Examinator kyrkomusikersutbildning

0661-65 44 02
thomas.wahlbom@mfhs.se

Anna Renning

Anna Renning

Enhetschef Administration, kamrer

0661-65 44 03
anna.renning@mfhs.se

KarinO

Karin Öberg

Enhetschef Utbildning

0661-65 44 01
karin.oberg@mfhs.se

Helen Karlsson

Helen Karlsson

t.f. Enhetschef Mat & Logi

0661-65 44 11
helen.karlsson@mfhs.se

Janne h

Jan Höglander

Enhetschef Fastighet

070-354 35 38
jan.hoglander@mfhs.se

Administration

Anci

Anci Nordin

Administratör, Kundfakturering

0661-65 44 00 vx
anci.nordin@mfhs.se

Ernest

Ernest Karlsson

Administratör, Leverantörsfakturering

073-060 87 00
ernest.karlsson@mfhs.se

Hubbe

Jerker Bergman

Administratör, Dataansvarig

073-065 50 85
jerker.bergman@mfhs.se

Pedagogiska blocket

Utbildningsledare

JOnas Ö

Jonas Öberg

Utbildningsledare Musik, Kyrkomusikerutbildning, Songwriter Performance

070-515 66 93
jonas.oberg@mfhs.se

Carina Westberg

Carina Westberg

Utbildningsledare Allmän kurs

073-092 28 22
carina.westberg@mfhs.se

Jenny P

Jenny Persson

Utbildningsledare Baslinjen

070-686 35 75
jenny.persson@mfhs.se

Peter N

Peter Nilsson

Utbildningsledare Trafiklinjen

070-365 85 58
peter.nilsson@mfhs.se

Lina Berggren

Lina Berggren

Utbildningsledare Introduktionskurs

066165 44 00
lina.berggren@mfhs.se

Lillemor

Lillemor Bodin Carlson

Utbildningsledare Körakademin

073-065 44 91
lillemor.bodin.carlson@mfhs.se

Skolkurator & Skolpräst

Elin J

Elin Jonsson

Socionom, Ansvarig för assistenverksamheten

070-518 57 46
elin.jonsson@mfhs.se

Senitha

Senitha Olsson

Skolpräst

070-232 0 39
senitha.olsson@mfhs.se

Lärare & Assistenter

Mikael Holmner

Mikael Holmner

Lärare Matematik & Natur,Profilansvarig Yrkeslinjen

070-221 64 29
mikael.holmner@mfhs.se

Tobias

Tobias Helén

Lärare Elbas, Kontrabas & Ensemble

0661-65 44 00 vx
tobias.helen@mfhs.se

Kontakt

Michael Linné

Lärare Klassisk Piano

0661-65 44 00 vx
michael.linne@mfhs.se

Johanna L

Johanna Lundström

Lärare Svenska & Samhällskunskap Introduktionskurs

0661-65 44 00 vx
johanna.lundstrom@mfhs.se

Elin S

Elin Sydhage

Lärare Musiklinjen, Sång & Kör

070-660 33 30
elin.sydhage@mfhs.se

Emil S

Emil Sydhage

Lärare Songwriter Performance

070-279 06 53
emil.sydhage@mfhs.se

Lotta N

Lotta Nordström

Assistent Baslinjen

070-214 31 57
lotta.nordstrom@mfhs.se

Kiina

Kiina Lagerqvist

Assistent Trafiklinjen, Lärare Taxiprofil

070-399 92 92
kiina.lagerqvist@mfhs.se

Johan schütte

Johan Schütte

Assistent Allmän kurs

070-268 35 13
johan.schutte@mfhs.se

Helena Byström

Helena Byström

Assistent Baslinjen

073-062 05 76
helena.bystrom@mfhs.se

Pernilla S

Pernilla Sjölund

Lärare Konst & Musik, Assistent

070-393 30 73
pernilla.sjolund@mfhs.se

Rena

Rena Pengantijon

Assistent Introduktionskursen

070-749 09 06
rena.pangantijon@mfhs.se

Restaurang Tingsan

Agnieszka

Agnieszka Filipczuk

Kock

0661-65 44 19
agnieszka.filipczuk@mfhs.se

Amanda

Amanda Odili

Kock

0661-65 44 19
amanda.odili@mfhs.se

Lena S

Lena Sjöberg

Köksbiträde

0661-65 44 19
lena.sjoberg@mfhs.se

Misak

Misak Ala Bosnian

Köksbiträde

0661-65 44 19
misak.alabosnian@mfhs.se

Mellansels Hotell & Konferens

Helen g

Helen Gripenroth

Hotellvärd

0661-65 44 18
helen.gripenroth@mfhs.se

Fastighet & Lokalvård

Torsten

Thorsten Brunemo

Vaktmästare

0661-65 44 00 vx
thorsten.brunemo@mfhs.se

Enar

Enar Sjöberg

Vaktmästare

0661-65 44 00 vx
enar.sjoberg@mfhs.se

Carola

Carola Krantz

Lokalvårdare

0661-65 44 00 vx
carola.krantz@mfhs.se

Kontakt

Sinniah Nadarajah

Lokalvårdare, Vaktmästare

0661-65 44 00 vx
nada.sinniah@mfhs.se

Kontakt

Nattaya Tangjai

Lokalvårdare

0661-65 44 00 vx
nattaya.tangjai@mfhs.se

Kontakt

Pernilla Genlund

Lokalvårdare

0661-65 44 00 vx
pernilla.genlund@mfhs.se

Scorx & Musikmakarna

Lillemor

Lillemor Bodin Carlson

Enhetschef ScorX

073-065 44 91
lillemor.bodin.carlson@mfhs.se

Kontakt

Ulla Sjöström

Rektor Musikmakarna

0660-105 60
info@musikmakarna.se